ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ Εκλογών για την ανάδειξη εκπροσώπων των φοιτητών στη Συνέλευση του Τμήματος Ψυχολογίας

Εκλογές για την ανάδειξη εκπροσώπων των φοιτητών/τριών στη Συνέλευση του Τμήματος Ψυχολογίας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με ετήσια θητεία, από 1-1-2025 έως και 31-12-2025.

Η ψηφοφορία είναι άμεση και μυστική και θα διεξαχθεί αποκλειστικά με διαδικασία ηλεκτρονικής ψηφοφορίας την 7 Νοεμβρίου 2024, ημέρα Πέμπτη και ώρα 09:00 π.μ. έως 14:00 μ.μ. (ώρα Ελλάδος). Εάν η διαδικασία αποβεί άγονη επαναλαμβάνεται την επόμενη εργάσιμη δηλαδή την 8 Νοεμβρίου 2024, ημέρα Παρασκευή και ώρα 09:00 π.μ. έως 14:00 μ.μ. (ώρα Ελλάδος) με βάση τις διατάξεις της υπό στοιχεία 123024/Ζ1/06-10-2022 κοινής απόφασης των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Επικρατείας (Β΄5220).

Η ηλεκτρονική ψηφοφορία θα διεξαχθεί μέσω του ειδικού πληροφοριακού συστήματος «ΨΗΦΙΑΚΗ ΚΑΛΠΗ ΖΕΥΣ» του Εθνικού Δικτύου Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας A.E. (Ε.Δ.Υ.Τ.Ε. A.E.).

Η εκλογή των εκπροσώπων πραγματοποιείται από ενιαίο ψηφοδέλτιο το οποίο περιλαμβάνει το σύνολο των υποψήφιων φοιτητών/τριών ανά κύκλο σπουδών (πρώτο και τρίτο).

Στη Συνέλευση του Τμήματος συμμετέχουν δύο (2) εκπρόσωποι των φοιτητών/φοιτητριών που αντιστοιχούν σε ποσοστό δεκαπέντε τοις εκατό (15%) του συνόλου των μελών της Συνέλευσης του Τμήματος, σύμφωνα με την περ. στ) της παρ. 1 του άρθρου 29 του ν. 4957/2022, με ελάχιστη εκπροσώπηση ενός/μιας (1) φοιτητή/φοιτήτριας ανά κύκλο σπουδών.

Ο ανώτατος αριθμός των σταυρών προτίμησης ανά εκλογέα δεν δύναται να υπερβαίνει το ήμισυ του αριθμού των εκλόγιμων θέσεων των εκπροσώπων των φοιτητών/φοιτητριών, ήτοι ένας (1) σταυρός.

Ως εκπρόσωποι εκλέγονται αυτοί που έλαβαν τον μεγαλύτερο αριθμό ψήφων έως τη συμπλήρωση του αριθμού των εκλόγιμων θέσεων και σε κάθε περίπτωση ένας/μία (1) από κάθε κύκλο σπουδών, εφόσον είχαν υποβληθεί υποψηφιότητες και για τους δύο κύκλους σπουδών.

Αναπληρωματικοί εκπρόσωποι εκλέγονται οι λοιποί υποψήφιοι κατά τη σειρά του αριθμού των ψήφων που έλαβαν κατά την εκλογική διαδικασία. Εάν υπάρχει ισοψηφία μεταξύ των υποψηφίων, διενεργείται ηλεκτρονική κλήρωση με τη χρήση του συστήματος ΖΕΥΣ μεταξύ αυτών που ισοψήφησαν.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ
Δικαίωμα υποβολής υποψηφιότητας για τη θέση του/της εκπροσώπου των φοιτητών/φοιτητριών στη Συνέλευση του Τμήματος, έχουν όλοι οι φοιτητές/φοιτήτριες των προγραμμάτων σπουδών πρώτου και τρίτου κύκλου, υπό την προϋπόθεση ότι κατά τη διάρκεια της θητείας για την οποία προκηρύσσεται η θέση δεν υπερβαίνουν την ελάχιστη διάρκεια του προγράμματος σπουδών σύμφωνα με την απόφαση ίδρυσής του.

Ειδικά οι υποψήφιοι/υποψήφιες διδάκτορες του Τμήματος, έχουν δικαίωμα υποβολής υποψηφιότητας υπό την προϋπόθεση ότι κατά τη διάρκεια της θητείας για την οποία προκηρύσσεται η θέση δεν συμπληρώνεται η ελάχιστη διάρκεια των τριών (3) ετών από την εγγραφή τους.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ
Οι υποψηφιότητες υποβάλλονται από τους/τις ενδιαφερόμενους/ες προς τη Γραμματεία του Τμήματος Ψυχολογίας, μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από τον ιδρυματικό λογαριασμό τους σε αυτόν της Γραμματείας του Τμήματος Ψυχολογίας grampsych@uoi.gr, από 01.10.2024 έως και 15.10.2024, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:59 (ώρα Ελλάδος). Οι υποψηφιότητες διαβιβάζονται από το Τμήμα στο Όργανο Διενέργειας Εκλογών (Ο.Δ.Ε).

Οι υποψήφιοι/ες μπορούν να παραιτηθούν από την υποψηφιότητά τους με γραπτή δήλωσή τους, η οποία υποβάλλεται αποκλειστικά ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση grampsych@uoi.gr το αργότερο ως τη δέκατη μέρα πριν από τη διεξαγωγή της ψηφοφορίας, ήτοι το αργότερο έως και την 27.10.2024, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:59 (ώρα Ελλάδος).

Προκήρυξη

Αίτηση