Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο «Εκπαίδευση στον 21ο αιώνα: Σύγχρονες προκλήσεις και προβληματισμοί»

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων διοργανώνει Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με θέμα «Εκπαίδευση στον 21ο αιώνα: Σύγχρονες προκλήσεις και προβληματισμοί».

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Πανεπιστημίου, στις 13, 14 και 15 Μαΐου 2022.

Στόχευσή του είναι:

• α) η αποτύπωση της εκπαιδευτικής πραγματικότητας, όπως αυτή καταγράφεται από την έρευνα σε εθνικό και διεθνές επίπεδο,
  • β) η καταγραφή καλών πρακτικών των εν ενεργεία εκπαιδευτικών,
  • γ) η διεύρυνση της συζήτησης και του προβληματισμού για το ρόλο της Παιδείας στη σύγχρονη κοινωνία και
  • δ) η ανάδειξη των προκλήσεων και προοπτικών για το σχολείο του μέλλοντος.

Ενδεικτικές θεματικές είναι οι ακόλουθες: Διδασκαλία & μάθηση, Εκπαίδευση & πανδημία, Σχολείο & σύγχρονες προκλήσεις, Συμπεριληπτική εκπαίδευση, Νέες Τεχνολογίες στην εκπαίδευση, Εκπαίδευση για το περιβάλλον & την αειφορία, Εκπαίδευση & φύλο, Αξιολόγηση στην εκπαίδευση, Εκπαίδευση προσφύγων κ.ά.

Στο Συνέδριο θα συμμετάσχουν πάνω από 800 εισηγητές από το χώρο της εκπαίδευσης (ακαδημαϊκοί, ερευνητές, εκπαιδευτικοίκαι στελέχη της εκπαίδευσης). Ειδικότερα, το πρόγραμμα του Συνεδρίου περιλαμβάνει 357 προφορικές εισηγήσεις, 136 αναρτημένες εργασίες, 8 θεματικά συμπόσια, 15 βιωματικά εργαστήρια και καλλιτεχνικές εκδηλώσεις.

Ο Παιδοψυχίατρος Δρ. Δημήτρης Καραγιάννης θα ανοίξει τις εργασίες του Συνεδρίου με θέμα εισήγησης «Εμπνέοντας τη ζωή στην εποχή της οθόνης»,την Παρασκευή, στις 6.30.

Κεντρικοί ομιλητές είναι οι: Basilio Monteiro, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Μαζικής Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου St. John (Νέα Υόρκη), με τίτλο εισήγησης The Future of Education and the Fourth Industrial Revolution & DanielTröhler, Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Βιέννης, με τίτλο εισήγησης Beyond the Globalization Enchantment NationStates, Curricula, and the Making of Loyal Citizens

Υπάρχουν ακόμη σημαντικές Πολιτιστικές Δράσεις

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου: https://conf2022.ptde.uoi.gr/.