7η Ημερίδα του κλάδου Εργασιακής και Οργανωσιακής Ψυχολογίας [12-5-2023]

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή,  12 Μαΐου 2023 θα πραγματοποιηθεί η

7η Ημερίδα του Κλάδου της Εργασιακής και Οργανωσιακής Ψυχολογίας (ΕΟΨ)

της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρίας (ΕΛΨΕ).

Η Ημερίδα διοργανώνεται  σε συνεργασία με το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη Διοίκηση Ανθρωπίνου Δυναμικού του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο Αντωνιάδου του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της ημερίδας πατώντας εδώ.

Για εγγραφή στην ημερίδα, πατήστε εδώ.

Σχετικά με την εκδήλωση

Κεντρική ομιλία

H κεντρική ομιλήτρια είναι η Καθηγήτρια Μαρία Βακόλα (PhD), Διευθύντρια του Μεταπτυχιακού προγράμματος στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Τα τελευταία είκοσι χρόνια ερευνά, διδάσκει και συμβουλεύει επιχειρήσεις σε θέματα διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού και αλλαγών. Οι έρευνες της εστιάζονται στην οργανωσιακή κουλτούρα και στην προσαρμογή των ανθρώπων στις αλλαγές. Έχει 30 δημοσιεύσεις σε έγκυρα διεθνή περιοδικά μεταξύ των οποίων Journal of Applied Psychology, Human Relations, Journal of Occupational Health Psychology, Journal of Organizational and Occupational Psychology κ.α και έχει εκδώσει πέντε βιβλία. Παράλληλα εργάζεται ως σύμβουλος και εκπαιδεύτρια στελεχών σχεδιάζοντας και υλοποιώντας προγράμματα διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού και αλλαγών. Συμμετείχε στην Σύγκλητο του ΟΠΑ και εκπροσώπησε το τμήμα και το πανεπιστήμιο σε αρκετές περιπτώσεις. Για το διδακτικό και ερευνητικό της έργο έχει τιμηθεί με βραβεία και διακρίσεις. Είναι συν-ιδρύτρια  και  έχει τιμηθεί με το βραβείο καινοτομίας  για την δράση της μη κερδοσκοπικής εταιρείας job-pairs.gr.

Η κεντρική ομιλία της έχει τίτλο: Η ψυχολογία της οργανωσιακής αλλαγής: Από τη θεωρία στην πράξη και θα συζητηθούν ζητήματα όπως το γιατί κάποιοι εργαζόμενοι αντιστέκονται στις αλλαγές και κάποιοι άλλοι τις αποδέχονται και ποιος ο ρόλος των ατομικών διαφορών και των συνθηκών εργασίας. Στην ομιλία θα αναλυθούν οι αιτίες καθώς και οι τρόποι αντιμετώπισης των αντιδράσεων με βάση ερευνητικά δεδομένα είκοσι ετών και σκοπό έχει να βοηθήσει τόσο τους ερευνητές όσο και τα στελέχη επιχειρήσεων στην κατανόηση της ψυχολογίας της αλλαγής. Η ανάλυση αυτή θα βοηθήσει επίσης στην κατανόηση των λόγων που αποτυγχάνουν οι αλλαγές που θα οδηγήσει στην παρουσίαση αποτελεσματικότερων τρόπων αντιμετώπισης της αλλαγής. Η πανδημία επιτάχυνε τις αλλαγές στην εργασία και σήμερα περισσότερο από ποτέ είναι ανάγκη να διαμορφωθούν πολιτικές και διαδικασίες στους εργασιακούς χώρους που να διευκολύνουν την προσαρμογή των εργαζομένων στις νέες συνθήκες.

Στο 2ο μέρος της εκδήλωσης

Θα παρουσιαστούν τρεις ομιλίες ερευνητών του κλάδου της Εργασιακής και Οργανωσιακής Ψυχολογίας που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και τρεις ομιλίες στελεχών τμημάτων Διαχείρισης Ανθρωπίνων Πόρων και Συμβουλευτικών Επιχειρήσεων που θα μοιραστούν τη γνώση και την εμπειρία τους για το πώς οι ραγδαίες και συνεχείς αλλαγές και προκλήσεις στον εργασιακό χώρο επηρεάζουν τους εργαζόμενους, τις ομάδες και τους οργανισμούς.

12 Μάι 2023