ΣΕΑΒ/Heal-Link - Δοκιμαστική πρόσβαση στη βάση Statista
Ο Σύνδεσμος Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (ΣΕΑΒ/HEAL-Link) εξασφάλισε δοκιμαστική πρόσβαση στη βάση Statista (https://www.statista.com/) για όλα τα μέλη των Πανεπιστημίων της χώρας. Η πρόσβαση θα παραμείνει ανοικτή μέχρι την 13-12-2023. Το trial αυτό γίνεται στο πλαίσιο έρευνας για τη σύναψη σύμβασης ως μέρος των κεντρικών συμφωνιών του ΣΕΑΒ το επόμενο έτος.

Παρακάτω, ακολουθεί περιγραφή της βάσης και του τρόπου πρόσβασης.
Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε απευθείας με το Γραφείο των Ηλεκτρονικών Πηγών του ΣΕΑΒ, 2310998210, support@heal-link.gr
Υποστήριξη από τη Βιβλιοθήκη Π.Ι.: Ιωάννα Ζορμπά, izorba@uoi.gr email & Google/MsTeams chat – (εσωτ. 5902)

ΠεριγραφήStatista Campus License
Η Statista είναι μία από τις μεγαλύτερες πλατφόρμες στατιστικών και δεδομένων αγοράς στον κόσμο. Όλο το περιεχόμενο εμφανίζεται με περιεκτικό τρόπο και η πλατφόρμα επιτρέπει μια διαισθητική πλοήγηση για να επικεντρωθείτε στην έρευνά σας. Η Statista επιτρέπει την πρόσβαση σε περισσότερα από 1,5 εκατομμύρια στατιστικά στοιχεία, reports, forecasts & surveys, topic pages και infographics και τη δική μας έρευνα για 80.000 θέματα από περισσότερες από 22.500 πηγές.
Κατά τη διάρκεια της δοκιμαστικής περιόδου όλα τα μέλη έχουν ελεύθερη πρόσβαση σε:
• Statistics
• Reports
• Forecasts & Surveys
• Topic Pages
• Market Insights
• Company Insights
• Consumer insights
• Company Insights & Consumer insights είναι add-on modules τα οποία μπορούν να συμπεριληφθούν στο Campus License.

Αντίστοιχο ενημερωτικό υλικό για το κάθε module μπορείτε να βρείτε στα συνημμένα.

Επιπρόσθετα, παρακάτω θα βρείτε δύο tutorials σχετικά με την Statista (Statista’s YouTube channel):

Πρόσβαση: Access on Campus (IP based)

Η πρόσβαση είναι εξασφαλισμένη μέσω του δικτύου του πανεπιστημίου. Συνεπώς, όπως μπαίνουμε στις πηγές του HEAL-Link έτσι απλά επισκεπτόμαστε το www.statista.comενώ είμαστε συνδεδεμένοι εντός των εγκαταστάσεων του ιδρύματος ή μέσω proxy σύνδεσης, χωρίς να δημιουργήσουμε απαραίτητα προσωπικό λογαριασμό – free basic account.
Όταν εισερχόμαστε στην πλατφόρμα της Statista θα πρέπει να βλέπουμε το ακόλουθο μήνυμα καλοσωρίσματος δίπλα από το λογότυπο της Statista: Welcome to Statista, University of Ioannina! Free 60-day trial. Free access until 13.12.23, αυτό σηματοδοτεί πως έχετε συνδεθεί στο trial επιτυχώς.