Σχετικά με την διεξαγωγή των εξετάσεων του εαρινού εξαμήνου ακαδ. έτους 2021-22 και των επαναληπτικών εξετάσεων του Σεπτεμβρίου στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) και στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδηµίες (Α.Ε.Α.)

Κατά την εξεταστική του εαρινού εξαμήνου, λαμβάνοντας υπόψη και τους όρους διεξαγώγής των εξετάσεων, υπάρχει πιθανότητα φοιτητές πού συμμετέχουν στις εξετάσεις, να νοσήσουν µε λοίμωξη την ημέρα της εξεταστικής και να µην μπορούν να συμμετέχουν για όσο χρονικό διάστηµα βρίσκονται σε απομόνωση, σύμφωνα µε το εκάστοτε ισχύον υγειονοµικό πρωτόκολλο απομόνωσης. Οι συγκεκριμένοι φοιτητές θα εξεταστούν στα µαθήµατα στα οποία υποχρεωτικώς απουσίαζαν, σε άλλη ημερομηνία που θα οριστεί µε επιμέλεια του διδάσκοντος.

Τα Α.Ε.Ι/Α.Ε.Α. και οι επιμέρους ακαδημαϊκές μονάδες τους, σε συνεννόηση µε τους διδάσκοντες των µαθηµάτων, παρακαλούνται όπως παράσχουν τη σχετική δυνατότητα.

Επισημαίνεται ότι η ίδια διαδικασία θα πρέπει να τηρηθεί και στις επαναληπτικές εξετάσεις του Σεπτεµβρίου 2022.

Τέλος, υπενθυμίζεται ότι ο εμβολιασμός και η τήρηση των υγειονομικών κανόνων παράµενουν ἡ καλύτερη ασπίδα μας στήν ἀντιμετώπιση της πανδηµίας.

Εγκύκλιος 73010/Ζ1/14.06.2022