Από τις 9 έως τις 12 Ιουλίου 2024 στην Ολυμπία, θα διεξαχθεί το Πρόγραμμα για τον Αθλητισμό και την Εκπαίδευση: από την Αρχαία Ολυμπία μέχρι σήμερα» (Sport and Education Program: from Ancient Olympia to the Present), το οποίο διοργανώνεται από το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα και στις ΗΠΑ, τη Διεθνή Ολυμπιακή Ακαδημία και την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών και το Stark Center for Physical Culture and Sports του Πανεπιστημίου του Τέξας στο Όστιν και με την υποστήριξη της ΑΙΓΕΑΣ ΑΜΚΕ.

Το πρόγραμμα προσφέρεται δωρεάν και είναι ανοιχτό σε όλους τους προπτυχιακούς (3ο έτος και πάνω) και μεταπτυχιακούς φοιτητές αλλά και υπ. διδάκτορες ελληνικών Πανεπιστημίων. Είναι ανοιχτό σε όλες/όλους ανεξάρτητα από το αντικείμενο σπουδών, αρκεί να έχουν ενδιαφέρον για (ή/και ενεργή ενασχόληση με) τον αθλητισμό και την ιστορία του.

Του προγράμματος ηγείται ο Charles Stocking, Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Τέξας, επί πολλά χρόνια Associate του CHS US και εκ των κορυφαίων ειδικών του πεδίου, ενώ πέραν της ομάδας των καθηγητών, θα φιλοξενηθεί η Αλεξάνδρα Καλογερά, Team Manager μιας εκ των κορυφαίων ευρωπαϊκών ομάδων των τελευταίων ετών, αυτής του γυναικείου πόλο του Ολυμπιακού Πειραιώς, αλλά και Ηλεκτρολόγο Μηχανικό του Μετσόβιου Πολυτεχνείου.

Το Πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα και είναι βασισμένο στην εξαιρετικά επιτυχημένη συνεργασία των ιδρυμάτων και στη σημαντική ακαδημαϊκή κληρονομιά της σειράς Συμποσίων για τον «Αθλητισμό, την Κοινωνία και τον Πολιτισμό» που προηγήθηκαν. Το πρόγραμμα θα συγκεντρώσει ένα ευρύ σώμα φοιτητών/τριών και εκπαιδευτικών στην Ολυμπία, τη γενέτειρα των Ολυμπιακών Αγώνων, για να εξετάσει πώς ο αθλητισμός διαμόρφωσε τα αρχαία μοντέλα γνώσης και πώς, με τη σειρά του, το αρχαίο σύμπλεγμα άθλησης-γνώσης, γνωστό ως «παιδεία», λειτούργησε ως πρότυπο για τα σύγχρονα πανεπιστήμια και τον επαγγελματικό αθλητισμό.

Το Πρόγραμμα προσφέρεται χωρίς καμία οικονομική ή άλλη επιβάρυνση, ενώ οι Διοργανωτές προσφέρουν δωρεάν διαμονή και ημιδιατροφή στις εγκαταστάσεις της ΔΟΑ στην Ολυμπία. Επιπλέον, προσφέρεται δωρεάν μετακίνηση με λεωφορείο από την Αθήνα προς την Ολυμπία στις 9 Ιουλίου και από Ολυμπία προς Αθήνα στις 12 Ιουλίου 2024 (με ενδιάμεσες στάσεις στην Πάτρα για συμμετέχοντες/ουσες από τη Δυτική Ελλάδα, την Ήπειρο, κ.λπ.).

Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες θα παραλάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής στο τέλος του προγράμματος.

Η επιλογή των ατόμων που θα συμμετάσχουν θα γίνει μέσα από διαδικασία κατάθεσης κι αξιολόγησης αιτήσεων (https://forms-greece.chs.harvard.edu/sport-education…/).

Οι αιτήσεις θα είναι ανοιχτές έως και την επόμενη Τετάρτη 15 Μαΐου 2024.