ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ LINK ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΠΑ

Από το σύστημα ηλεκτρονικής διαχείρισης της Πρακτικής Άσκησης προωθείται στον ακαδημαϊκό σας λογαριασμό ένας ηλεκτρονικός σύνδεσμος (link) που παραπέμπει στην ολοκλήρωση του Βιβλίου Πρακτικής Άσκησης (ΒΠΑ). Το link είναι ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ και δεν μπορεί να συμπληρωθεί από κανέναν άλλον εκτός από τον κάτοχο του συγκεκριμένου κάθε φορά πανεπιστημιακού email. Συνεπώς δεν γίνεται αποδεκτή από το σύστημα η προώθηση του δικού σας link σε άλλον/η συμφοιτητή/τριά σας.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ LINK ΒΠΑ:
Μεταφέρετε με copy-paste ό,τι έχετε γράψει στο προσωρινό ΒΠΑ, που ήταν σε μορφή word, στο link. Επιπλέον, στο link θα σας ζητηθεί να κάνετε Αξιολόγηση της Πρακτικής σας Άσκησης η οποία βρίσκεται στο τέλος του ΒΠΑ.
[Το προσωρινό ΒΠΑ βρίσκεται στην ιστοσελίδα του Τμήματος στην ενότητα “ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ” και δεν περιέχει τη συγκεκριμένη αξιολόγηση].
ΠΡΟΣΟΧΗ: Πριν την έναρξη συμπλήρωσης του link προσπαθήστε να μάθετε τη διαδικασία προσωρινής αποθήκευσης ακολουθώντας τις οδηγίες “φόρτωσης ημιτελούς ερωτηματολογίου”, ένδειξη που υπάρχει πάνω δεξιά στην οθόνη σας, γιατί αν παραμείνει ενεργό (“ανοιχτό”) για παραπάνω από 2-3 ώρες τη φορά υπάρχει η πιθανότητα να “κλείσει” και να “χαθούν” όλα όσα έχετε γράψει (εάν δεν τα έχετε προηγουμένως αποθηκεύσει). Για την οριστική αποθήκευση πατάτε «Υποβολή».

Επίσης, θα πρέπει να ενημερώσετε τον/την ΕΠΟΠΤΗ/ΤΡΙΑ-ΨΥΧΟΛΟΓΟ του φορέα σας για την αξιολόγησή σας, ο οποίος θα λάβει ανάλογο link ώστε να το συμπληρώσει έγκαιρα. [το link μπορεί να είναι στα ανεπιθύμητα].
Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν το έχει λάβει ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μας ενημερώσετε ΕΓΚΑΙΡΑ. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε αν ο/η επόπτης/τρια έχει λάβει ή όχι το link.

Τέλος, δεν πρέπει να ξεχάσετε να υπενθυμίσετε τον/την επόπτη/τρια-ψυχολόγο σας να συμπληρώσει την συνημμένη ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ της ΠΑ (συμπληρώνεται και υπογράφεται από τον/την επόπτη/τρια και σφραγίζεται από τον φορέα) την τελευταία ημέρα της ΠΑ. Έπειτα αναλαμβάνετε είτε εσείς να τη σκανάρετε είτε ο φορέας και να την αποστείλετε στο email του/της επιβλέποντα/ουσας καθηγητή/τριάς σας.

Παρακαλούμε να μην αμελήσετε να συμπληρώσετε έγκαιρα ό,τι σας ζητείται καθώς απαιτείται να είστε εντός συγκεκριμένων προθεσμιών.

Σημείωση: Τα μηνύματα που αποστέλλονται μέσω συστήματος με τη μορφή link ενδέχεται να πηγαίνουν στα ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΑ. [Στην περίπτωση που έχουν σταλεί στα Ανεπιθύμητα –σέρνετε κάθε μήνυμα στα εισερχόμενα και το ανοίγετε.] Για αυτό συνιστάται η τακτική παρακολούθηση ΚΑΙ των ανεπιθύμητων μηνυμάτων για να μη χαθούν σημαντικά email με συγκεκριμένες προθεσμίες.