Εκδήλωση της Μονάδας Προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης Φοιτητών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Η Μονάδα προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης Φοιτητών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων διοργανώνει την Τρίτη 29 Μαρτίου 2022 και ώρα 13:00 συνάντηση εθελοντών στο Αμφιθέατρο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης.

Στη συνάντηση θα υπάρξει διαδικτυακή παρουσίαση από τον κ. Κοντούδη Δημήτριο, μέλος της οργάνωσης Α21- Καταργώντας τη Δουλεία στον 21ο αιώνα, με θέμα «Το φαινόμενο της εμπορίας ανθρώπων». Θα γίνει περιγραφή της κατάστασης τόσο στην Ελλάδα όσο και παγκόσμια με σκοπό την ευαισθητοποίηση του κοινού στο συγκεκριμένο θέμα, ενώ θα αναλυθούν οι υφιστάμενοι κίνδυνοι. Η παρουσίαση θα περιέχει διαδραστικά στοιχεία όπως και συζήτηση για να κατανοηθούν και αναδειχτούν οι πτυχές και η έκταση του ζητήματος. Θα χορηγηθεί και βεβαίωση παρακολούθησης.

Επιπλέον θα υπάρξει χρόνος για να γνωριμία των νέων μελών και να σχεδιασμό από κοινού των επόμενων δράσεων και θεματικών ενοτήτων ενασχόλησης.

Θα χαρούμε πολύ να σας έχουμε κοντά μας. Καλέστε ελεύθερα και άλλους να συμμετάσχουν. Η συνάντηση θα διαρκέσει περίπου 1 ώρα και 30 λεπτά. Παρακαλούμε να επιβεβαιώσετε την παρουσία σας στη συνάντηση μέσω email στην ηλεκτρονική διεύθυνση uoisds@uoi.gr έως τη Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2022.

29 Μαρ 2022