ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ "ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ - ΨΥΕ043"

Οι διαλέξεις για το μάθημα “ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ – ΨΥΕ043” (ΕΥ, 7ου εξαμήνου) ξεκινούν την Τετάρτη 2 Οκτωβρίου στις 12:00 – 15:00 στην αίθουσα ΦΑ3 του Τμήματος Φιλολογίας (1ος όροφος).

Διευκρινίζεται ότι το μάθημα «Ψυχολογία της Γλώσσας» θα απευθύνεται αποκλειστικά στις φοιτήτριες και τους φοιτητές του Τμήματος Ψυχολογίας. Το μάθημα αποτελεί εισαγωγή στον κλάδο της Ψυχολογίας της Γλώσσας ο οποίος βασίζεται στις αρχές και τις αναλύσεις της Γνωστικής Ψυχολογίας και της Γλωσσολογίας. Εστιάζει στις διεργασίες του εγκεφάλου και τους γνωστικούς μηχανισμούς οι οποίοι εμπλέκονται στην κατάκτηση, παραγωγή, κατανόηση και επεξεργασία της γλώσσας. Περισσότερες πληροφορίες για το περιεχόμενο του μαθήματος θα δοθούν κατά την 1η διάλεξη.

Για οποιαδήποτε απορία, παρακαλούνται οι φοιτήτριες/ φοιτητές να απευθύνονται στη διδάσκουσα.

Η Διδάσκουσα,

Α. Πρέντζα

email: aprentza@uoi.gr

τηλ. 2651005217

Γραφείο: Τομέας Γλωσσολογίας, Τμήμα Φιλολογίας, 1ος όροφος Φιλοσοφική Σχολή.